“Jsem bytová designérka,” povídalo to tupé stvoření, spustilo závoj z řas a přehodilo si nožku přes nožku, aby zdůraznilo křivku Louboutinovy botky. Polovina okolostojících pánů přikyvovala z akutního nedostatku krve v hlavě, druhá z úcty k milionům, kterými oplýval její chovatel.

Na to vytáhla zlatý iPhone ve třpytivém obalu a okolostojícím ukázala na Instagramu své výtvory. Někteří si hned zapsali adresu, protože mezi fotkami příšerně nevkusných bytových doplňků zahlédli fotky z dovolené na Seychelách, a hodlali je večer prozkoumat důkladněji…

Photo by Maciej Serafinowicz on Unsplash

Scénka jak z večírku regionální smetánky, že? To si bytové designérky nezasloužily… Tedy ty opravdové.

Vypozoroval jsem takový trend: Blbka z Hnojníku, která jen tak tak dokončí základku, ale přesto ji tatínek protlačí na obchodní akademii, kde to stvoření získá zázrakem maturitu, vyrazí krátce poté do Města, kde obráží bary a diskotéky, doufajíc ve sbalení milionářem. Ideálně starším a rozhodně ne zatíženým na intelektuální hovory. A on se nakonec nějaký pan majitel stavební firmy najde. Rybka zabere.

Od blbky se teď očekává jedna jediná schopnost: zaseknout háček! Nevyjde to napoprvé, ani napodruhé, ale časem jistě získá trochu cviku, naučí se dva, tři chvaty, a nějaký nařvaný macho zatouží po jejích službách častěji. Hlavně že nasype!

Tupaňa, jejíž encefalogram připomíná záznam z kolonoskopie, se teď začne zdobit a dělat ze sebe luxusní zboží. Pohrdavé vyjádření? Kdepak… Nakonec si milionáře pojistí děckem (ne, nevychovává ho, to i papínkovi dojde, že bude lepší zaplatit chůvu, domácí učitele angličtiny, učitele lyžování, tenisu a hry na piáno), a co teď?

Teď je jediným úkolem milé děvčice chodit s jejím milionářem na párty a být trofej. Trapné okamžiky, kdy se jí ostatní ptají, co teda dělá ona, se naučí překlenout úsměvem a odpovědí “jsem v domácnosti, to víte, dítě, to je na plný úvazek…”

Hele, je mi jasné, že ve vašem světě to tak není. Ani v mém to tak není. V našem světě jsou spíš ženy chytré, schopné a krásné. Asi proto, že nejsme TENHLE typ milionářů, co se vytahuje před kámošema svojí odbarvenou blbaňou s pozlacenejma silikonama. Ale jsou tací, je jich dost, a naštěstí pro ně je i dost prázdných nádob.

Photo by Ali Marel on Unsplash

Jenže co když zrovna žádná párty není, děcko je na kurzu kreativního žvatlání pro batolata a solárka už bylo dost? Co s ní teď? Nemůžete ji zavřít do skříně a pouštět jen na párty, bohužel. Tak jí dáte kreditku!

Bimbína vyrazí do obchodů a nakupuje. Buď pro sebe, nebo do bytu. Úžasných dekorací a skvělých doplňků máte za chvíli plnou vilku za městem… Až toho jednoho dne má sponzor dost a projeví buď snahu vyměnit trofej za novou, nebo, pokud je rozumnější a movitější, neutralizovat škody. A tak koupí byt a namluví tupce, že jí to tak skvěle jde, tak že se může realizovat v tom novém bytě…

A tak vznikla ”bytová designérka”. V uvozovkách, aby se to nepletlo se skutečnými lidmi, kteří třeba — navrhují interiéry. Tento typ “designérky” ve skutečnosti nenavrhuje interiér, kdepak. Tahle má kreditku a nakupuje drahé pseudoluxusní píčoviny. A protože nemá vkus (kdyby měla, není z ní takováhle žena), tak to jsou strašlivé cetky, co z bytu udělají něco mezi ložnicí u Mojsejovcov a pouťovou atrakcí.

Tento byt vyzdobila Christina Aguilera

Když už nemáte pro samé dečky, vázičky, sošky, koberečky, japanérie, tapisérie, drapérie, originální umění, patinované stolečky z Francie, designové finské sklo a nápisy HOME LOVE ani kam odplivnout znechucením, usoudí pan investor, že stačilo. Byt prodá někomu, kdo má víc peněz než příčetnosti, a koupí druhý.

“Víte, já jsem bytová designérka…”

Na jednu opravdovou připadají tak tři takovéhle… Ale lepší, než kdyby z nich byly třeba koučky, že?

Oh, wait…

Asi stopadesátý zápisník…

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store