Co se to stalo s Ignum?

Martin “adent” Malý
7 min readDec 18, 2020

--

Promiňte, jestli vás to nezajímá. Já jsem toho plný, a tak si to sem napíšu, ať to mám na jednom místě.

Začnu historií: K Ignum jsme přešli s Bloguje někdy v roce 2004. Domlouvali jsme to s tehdejším ředitelem et majitelem Prokešem, a bylo to hrozně fajn.

Od té doby jsem u nich hostoval všechno, od domén po projekty. Byli vždycky vstřícní, vždycky ochotní, rychlí a nic nebyl problém.Byli vstřícní i k hostingu “za referenci”, když to stálo za to. Prostě parádní firma.

Když přišli s WebCloudem, už za Ernekera, byl jsem snad jedním z prvních, kdo do toho šel. Reportoval jsem tam nějaké chyby a dostal jsem, jako poděkování, docela pěkný “kredit” na provoz. A pak jsem tutéž službu doporučil české mutaci Forbesu, Hlídacímu psovi tuším taky, sám jsem na tom jel svoje projekty, zkrátka jsem byl spokojen. Když jsem potřeboval Let’s Encrypt, během týdne ho implementovali. Nádhera.

Až do letošního léta.

Letos v létě začali psát maily, že WebCloud končí, že nevyčerpaný kredit převedou na normální a bude se platit nikoli za spotřebu, ale paušálně. Zkrátka krok zpět k obyčejnému sdílenému hostingu. Vrtalo mi to hlavou, ale co už: třeba se jim to nevyplatilo. No co, nějak to přežiju. A že taky změní administraci. Jo, to už nějakou dobu měnili, já vždycky přepnul na tu původní…

Začátkem listopadu to přišlo. Zmigrovali WebCloud, u multihostingu ale jen část, aliasy neřešili. Takže část mých webů měla chybné SSL certifikáty, vystavená na nějakou slovenskou službu. Když jsem si doménový alias přidal ručně, tak mi přišel slovensky psaný mail, že “doména bola aktivovaná” a “Nastavenia a ostatné informácie nájdete v IGNUM Admine.” Jenže tam ta doména nebyla.

Photo by Ludovic Migneault on Unsplash

No nic, stejně většina byla statická nebo nepoužívaná, tak jsem to prorubal, co šlo, to jsem zmigroval do Jekyllu a pustil na statický hosting jinde, a bylo.

Ale napsal jsem o tom na FB, kde zákaznická podpora zareagovala, prý to řeší — ale ukázaly se dvě věci. Zaprvé: Ignum má nového majitele, koupila ho slovenská firma WY Group, krátce poté, co koupila slovenskou “dvojku” Webglobe Yegon. Tisková zpráva pravila:

Výkonným ředitelem IGNUM nadále zůstává Jaroslav Štětina. “Na současném fungování firmy se nic nemění,” vyjádřil se k vývoji událostí ve společnosti IGNUM. “Toto spojení pro nás představuje hlavně příležitost pro další rozvoj naší firmy. Můžeme díky němu stavět na vzájemné výměně know-how a technologických řešení se slovenským WY. Společně můžeme efektivněji směřovat k naplnění vize v podobě nabídky nové generace hostingových služeb s využitím současných cloudových technologií,” dodává Jaroslav Štětina.

Pan Štětina se, kulantně řečeno, velmi mýlí. Fungování firmy se, alespoň z pohledu zákazníků, proměnilo výrazně. Vize o “nové generaci hostingu s využitím cloudů” začali naplňovat zrušením WebCloudu, hmm, tralala… Ale vysvětlilo se, proč mi začali psát slovensky. (Později mi na podpoře napsali, že se to stalo při migraci, že se to přepnulo do slovenštiny, tak jsem se ptal, proč nebyla vhodná původní varianta, tj. čeština…)

No a zadruhé se ukázalo, že nejsem sám, kdo má problémy.

Statické weby jsem tedy přemigroval jinam a říkal jsem si, že by bylo fajn ten předplacený hosting převést třeba na kredit pro domény. Takže jsem sedl, napsal mail na podporu, a dozvěděl jsem se toto:

Dobrý den,

kredit byl po přesunu přepočítán a služba webcloudu z něj byla uhrazena a prodloužena jak byla zasílána informace o změně účtování této služby. KRedit tedy byl použit.

S pozdravem

Stanislav Jenč, specialista zákaznické podpory

Takhle přesně těmito slovy pan specialista Jenč způsobil, že mi vzplanuly saze, převedl jsem domény ke konkurenci a napsal jsem, že si přeju zrušení účtu. Odpověděla mi velmi milá paní, že jí to mrzí, že kolega Jenč mi neposkytl přesnou odpověď, že samozřejmě peníze převést šlo, ale chápe, a že tedy vrací.

Já poděkoval, a tady to mohlo — a mělo — skončit. Účet byl uzavřen, peníze mi převedli, zapomeňte… Sice mi ještě přišlo několik mailů o tom, jak si mám změnit DNS záznamy, že to nemohli udělat, protože jsem asi omylem nastavil jiné NS, ale co už.

Tak, a pak se to stalo. Jasně, blbej jsem já…

Photo by Gage Walker on Unsplash

V pondělí 14.12. jsem registroval balík domén pro novou službu. Všechno u Forpsi, kde mám veškeré domény, až jsem narazil na domény .fr a .hu, ty Forpsi nenabízí. A teď nevím, ký čert mi to nakukal, ale já vám vlezl na Ignum a ty domény jsem zaregistroval tam. Fakt, jak říkám. Zaregistroval jsem je, zaplatil kartou, tradá, jedeme! Na tom se nedá přece nic zkazit.

Kolem třetí odpoledne lezu do administrace, a tam je vidím, obě svítí zeleně, “aktivní”, zaplacené, ou kej.

Ve středu 16.12. ráno jdu změnit DNS záznamy. Bylo s tím nějaké klikání, ale nakonec jsem si to vyexportoval, přepsal, naimportoval zpátky, hurá… Spouštím server, testuju všechny možné domény, všechno jde — až francouzská doména se tváří, že neexistuje. A maďarská taky ne.

Jdu zas do administrace Ignum, domény svítí zeleně, aktivní. Prokliknu do detailu, a tam je “neaktivní” a nabídka prodloužit. Hm hm hm…

Zkouším pingnout — doména neexistuje. Zkouším whois — domény neexistují, nejsou registrované. Zkouším u konkurence registrovat: OK, obě domény volné k registraci…

Ve středu ráno! V pondělí zaplacené! Od pondělka žiju v domnění, že fungují a existují, stejně jako funguje a existuje dalších šest, co jsem v jednom balíku registroval na Forpsi.

Volám na Helpdesk Ignum. Asi minutu poslouchám melodie, pak to chci dát na hlasitý odposlech, ale omylem zavěšuju. No, asi znamení. Jdu registrovat jinde.

Bylo 9.45, já už byl v posledním kroku registrace, když tu náhle telefon, volal pán z Ignum. Ve stručnosti jsem mu popsal, o co jde, a on povídal, že byly nějaké problémy s registrací zahraničních domén. Ale že to nějakou dobu trvá i normálně. Jasně, ou kej, ale asi to nebývají dva dny, že? A že bych ocenil třeba nějakou zprávu. A pán se omlouval, že vina padá na jejich hlavu, a povídá: “Ale dejte mi hodinu…”

To už jsem se neudržel a povídám: “Tak víte co? Tak máte hodinu. Já teď registruju obě domény jinde, a uvidíme. Buďto to stihnete dřív, nebo vrátíte peníze, jo?” Prý jo.

Dokončil jsem objednávku. Francouzská doména zaregistrována 50 minut po zaplacení, maďarská něco přes hodinu a půl. U Ignum stále svítí “Aktivní” (a v detailu “neaktivní”).

Teď to začíná být trapné, utahuju si, kdy Ignum zjistí, že jaksi oni nic neregistrovali, a kdy mi tedy napíšou, že se nepovedlo a že peníze vracejí na kredit.

Ve středu to nestihli.

Ve čtvrtek to nestihli.

Je pátek 18.12., a v administraci, v detailu domény, svítí u obou mocné “Aktivní”.

Je fajn, že si za dvě kila můžu tu doménu pojistit…

Blbé je, že nikde není napsáno, jako třeba v původní administraci, že nejsem plátce ani majitel a že NS záznamy jsou vedené jinde… Fakt. Jen vám to napíše nějakou systémovou chybu, když chcete změnit NS, ale jinak se to celé tváří, že doména je vaše, faktury jsou zaplacené, na kredit se nic nepřesunulo, nedej Bože že by snad přišel mail s informací, že registrace neproběhla…

Řekněte mi — neříká se tomu “klamání zákazníka”? Vzít si prachy za registraci, tvářit se, že jste registraci udělali, nabízet doplňkové služby, ale ve skutečnosti ty domény nezaregistrovat?!

Napsal jsem jim mail na podporu, a doufám, že to vyřeší zase paní Lucie.

Ale jinak musím říct, že tohle jsou služby level Balkán! (A teď nemám na mysli ten sýr…) Fakt! Takhle neskutečně dojebat kdysi skvělý a nadstandardně vstřícný hosting a udělat z něj něco, co po výše zmíněných zkušenostech působí dojmem, že to provozují kolotočáři?! Nebo to byla ta výměna know-how, o níž mluvil v tiskovce pan Štětina, jako že oni dali Slovákům svoje a vzali si to jejich? Fungování by tomu nasvědčovalo…

Ne, není to tím, že bych snad já měl smůlu. Kolega Kolařík, který se staral o web Forbesu, psal:

Poslední měsíc je ale peklo, které teď řeším s jejich technickou podporou. Začala nám na mail chodit spousta nesmyslných faktur, produkty na nich se navzájem vylučovaly. Když jsem v administraci naklikal nový web, nic se nestalo, dokud jsem se neozval. A ode dneška se nechce propisovat update na žádném z webů, certifikáty taky blbnou. Doufám, že nebudeme muset přejít po takové době jinam.

No a pan Zdeněk mě varoval, ale já nedbal, blb, varování:

Včera jsem zaregistroval novou doménu, vše prošlo, platba z kreditu jako milionkrát před tím. A ráno mi říká žena “hele, ta doména jde pořád objednat?” Koukám na to a fakt. V administraci tu doménu mám, ale “neaktivní” a na NICu samozřejmě nic. Tak jí zkusím zaregistrovat znovu a “tuto doménu jste už registroval, nelze”. Zaregistrovala si jí nakonec jinde za 150 a já jsem za debila, co neumí zaregistrovat blbou doménu.

Nebuďte za debila i vy a jděte jinam. Ignum v podobě, v jaké jsme ho na českém trhu patnáct let znali, skončilo. Fakt. Já se spálil dvakrát, protože jsem nevěřil.

Update — Lucie V. v pátek ve 14.37 odpověděla: “Dobrý den, objednávky byly v systému stornovány, doklad 2209****** bude dobropisován a platba bude v plné výši vrácena zpět na Váš účet. Zákaznický účet: ***** byl zrušen. V případě dalších dotazů nás neváhejte kontaktovat.” (Jestli tam hledáte nějaké “sorry, zákazníku”, tak tam fakt není…)

--

--