Iluminátský kurz pasivity

Martin “adent” Malý
5 min readFeb 26, 2020

--

Povídala paní, že koronavirus je uměle vytvořený a záměrně rozšířený s cílem snížit světovou populaci. Udělali to voni, protože voni chtějí snížit počet lidí a mít Zemi pro sebe a své rejdy. Proto se to tutlá.

Krásná historka, akorát má několik logických děr. Zaprvé: když oni chtějí vládnout a vyhubí lidstvo, komu budou vládnout?

Zadruhé: jestliže oni chtějí snižovat počet populace virem, proč zvolili takový, na který umírají hlavně staří a nemocní? Nebude výsledkem, jak říká Darwin, silnější populace?

Zatřetí: jestliže jsou oni tak mocní, že dokážou záměrně infikovat lidi, proč to neudělají po celém světě plošně, proč začnou někde v jednom místě v Číně?

No a začtvrté: jestliže jsou oni tak mocní a silní, že dokážou ovládat výzkum a média, jak je možné, že jejich tajný plán se dozví účetní z Prahy 6 — a s ní další miliony lidí, kteří si to přečtou na mašíblovských webech?

Vypadá to, že oni jsou hrozní žabaři jak ze sci-fi filmů: tajná organizace, schopná ovládat počasí i gargantuovské masy energií, ale neschopná ubránit se chlapíkovi se samopalem…

Photo by Peter Forster on Unsplash

Při bližším pátrání vyšlo najevo, že oni, to je sedm nějakých chlapíků, co to tady stejně všechno řídí. Neptal jsem se, kteří to jsou, ale asi vím, co bych se dozvěděl, a vsadím rubl na to, že to je koruptela z Protokolů.

Každopádně tahle historka krásně ilustruje hned několik základních principů konspiračních teorií. Třeba to, že jsou nevyvratitelné. Což neznamená, že jsou pravdivé, ale že se o jejich pravdivosti nedá rozhodnout, protože obsahují falzifikační pojistku.

Ptejme se: jaká situace by musela nastat, aby se teorie ukázala jako jistě nepravdivá? No asi kdyby těch sedm chlapíků vystoupilo a řeklo: “Hele, lidstvo, my to tu fakt neřídíme, za ten bordel si můžete sami!” Čímž by vlastně potvrdili, že existují, a bylo by. Takže nikdy nikdo nevystoupí — čímž zase potvrdí to, že existují a jsou utajení! Zkrátka nelze vymyslet situaci, která by bezrozporně ukázala, že teorie neplatí. Nelze ji ověřit, můžete jí akorát věřit. Teorie pro kočku.

Photo by Max Baskakov on Unsplash

Proč tedy tolik lidí takovým teoriím věří? No protože jsou psychologicky přitažlivé!

S konspirační teorií získáváte dojem, že víte víc. Že jste nakoukli do zákulisí, za oponu, pod pokličku, do tajného spisu… Zažíváte pocit, že víte něco, co ostatní ne. A ten hlásek, co vám v hlavě říká “hele, četli to na tom Sputniku všichni a ty sama jsi to poslala svým třem stům kontaktů, tak to zas takové tajemství nebude…”, snadno okřiknete. Beztak vám to šeptá jen proto, že vám závidí.

Můžete si tak připadat, stejně jako výše zmíněná paní, jako někdo, kdo má svoji hlavu a nedá se mu nic nakukat!

Photo by Etty Fidele on Unsplash

Pokud žijete uvnitř, tak vám to nedojde, ale zvenčí je ten paradox patrný na první pohled: tak ty říkáš, že ti nikdo nic nenakuká a že přeci neskočíš na nějakou propagandu — a dokazuješ to tím, žes skočila na desítky let staré pitomosti?!

Ne, vážně — fakt mě zaujalo, jak často chodí víra v konspirační teorie ruku v ruce s přesvědčením, že já mám svoji hlavu, neskočím na každou pitomost a na mne si nepřijdou! Derren Brown by z těchto lidí měl radost; budou pravděpodobně velmi sugestibilní a navíc si to, co jim je vsugerováno, sami rádi a ochotně upevní.

Spousta konspiračních teorií zároveň nabízí úlevu v pasivitě: když to všechno řídí oni, tak to stejně neovlivníš, a když to neovlivníš, tak nemá cenu se o to ani snažit! Tak, teď víš, jak to ve skutečnosti je, tak drž hubu a choď do práce!

Odlehčená forma je to známé: “Nechodím k volbám. Kdyby volby mohly něco opravdu změnit, tak by je (oni!) přece dávno zakázali!” Paradox, v němž se méně bystrý člověk utopí a uvěří mu.

Přátelé, uznávám: Kdybych byl iluminát, tak vypustím právě takovou teorii, abych udržel vysoce sugestibilní lidi v požadované pasivitě.

Photo by Mathew Schwartz on Unsplash

Nejlepší trik, který kdy ďábel udělal, bylo, že přesvědčil svět, že neexistuje, pravil Baudelaire. Tehdy to mohlo fungovat, začínal věk víry v člověka a okouzlení svobodnou vůlí. Myslím si, že pro dnešní dobu je tohle mnohem lepší trik: přesvědčit lidi, že veškerý odpor je marný a že se pravdy nedoberou.

Kdysi jsem četl, že uznání křesťanství coby státního náboženství ve starém Římě bylo otázkou pragmatické domluvy: my budeme vládnout materiálnu, vy duchovnu. My vás přestaneme pronásledovat, a vy zabudujete do věrouky, že ctný člověk pracuje, jak je mu určeno, co je císařovo, dává císaři, a kdyby snad pátral po odměně, tak tu dostane po smrti! Samozřejmě — falzifikovat to nemůžu, a jak říkají Italové: “Jestli to není pravda, tak je to dobře vymyšlené…”

Ilumináti nemusí tento svět řídit jak fíra lokomotivu 721, tahat neustále za páčky, všechno řídit a věnovat spoustu úsilí k tomu, aby někoho ovládali; stačí jim jen vypustit fámu, že jsou všemocní a všechno ovládají. Sugestibilní se začnou ovládat sami, a ještě budou mít dojem, že to dělají proto, že nejsou stádo…

“Pssst… Hej! Znám tajemství světa! Všechny nás říděj', takže je úplně jedno, co uděláš! O nic se nesnaž, jen choď do práce, abys měl nějaký peníze na jídlo, vše ostatní je marné…”

Ideální model k eliminaci loulů z veřejného života!

Lokomotiva 721 úspěšně dorazila do nádraží Montparnasse

--

--