Kdo nehlasuje v Lupě…

Martin “adent” Malý
4 min readOct 4, 2020

Je to, jak to je.

Na podzim padá listí, stromy se odívají do červeno-žlutého hávu, fouká ze strnišť, děti pouští draky, draci pouští děti a v centrále Internet Infa probíhají přípravy pro slavnostní vyhlášení výsledků devadesátého osmého ročníku ankety internetové oblíbenosti, zvané Křišťálová Lupa!

Ne, jsem tu jedovatý, ale mám to vlastně rád. Je to roztomilá kotvička, která připomíná doby, kdy web byl něco zvláštního. Doby, kdy se online média nebo online byznys hlásil o své místo na slunci a potřeboval se vymezit vůči “těm kamenným”. Kluci a holky od internetů se sešli a řekli si, že to má smysl, že jsou sice malí, ale rostou, a že napřesrok…

A pak o tom odvysílala Česká krátký šot někde mezi reportážema o vlekařích.

Photo by Nong Vang on Unsplash

Dneska se na to dívám a uvědomuju si, jak velkou cestu internet od toho prvního ročníku (2006) udělal. A víte, v čem vidím ten hlavní rozdíl? Že nic z toho, co je dnes nominováno, mi nepřipadá “specificky internetové” — hlavně proto, že nedělím svět na “svět” a “internetový svět”.

Internet je pro mne samozřejmá součást světa. A když je to “samozřejmé” pro mne, skoropadesátníka, tak si vezměte, jak přirozené to bude pro všechny mladší. Za pár let přestane být jasné, v čem se tahle anketa liší od ankety Noviny roku, Pořad roku a Zlatý slavík. Že jsou protagonisti na internetu? A kde by měli ve 20. letech 21. století být?!

V roce 2006 se hodnotily kategorie jako “freemail”, “hosting”, “web veřejné správy”, “firemní web”, “vyhledávač”… Tedy jasně digitální disciplíny. Tušil by ještě dneska někdo, jaké jsou hostingové společnosti? A stálo by komu za to oceňovat web veřejné správy? Tehdy ano, tehdy se oceňoval často už jen ten fakt, že nějaká organizace web má…

Pojďme se ale začíst do nominací na aktuální hlasovací stránce. Hned první kategorie — internetové obchodování: Alza, CZC, Rohlík, iTesco, Mall, Zásilkovna, to všechno jsou pro mne obchody a služby, které nevnímám nějak “specificky internetově”. Co je, prosím pěkně, internetového na Zásilkovně? Pro mne to je velmi příjemná forma doručování balíčků, kterou používám velmi rád, ale — internetová? Je snad internetové to, že mi posílají avizo a že se objednává přes aplikaci?

Ryze internetová služba je pro mne Heureka, která porovná ceny zboží v různých obchodech, ten zbytek jsou prostě obchody. Mimochodem, kdybych tu hlasoval, měl bych asi problém rozhodnout mezi Alzou a Rohlíkem. A víte proč? Protože oba tyto obchody jsou naprosto nejdál v customer care. U jejich služeb je vidět, že někdo myslí ne na to, jak si optimalizovat nákupní proces, ale jak optimalizovat můj nákupní proces. A to nemám rád ani Alzáka, ani Čupra, ale komu čest, tomu čest.

Photo by Markus Winkler on Unsplash

Sekce Nástroje a služby. Tady to za mne dostane Michal Bláha a jeho Hlídač státu. Mapy.cz jsou taky skvělé, ale Hlídač si to zaslouží o trochu víc. Dál pak znám Poštu online a seznámil jsem se s Qerkem, to je fajn nápad. Liftago mám furt spojené s taxíkem a zbytek neznám, neměl jsem tu čest…

Třetí sekce, Zpravodajství a publicistika. Sorry, ale tady, jak se říká, nehrám. Byly by řeči.

Photo by Ben White on Unsplash

Sekce “Zájmové weby” nabízí deset webů o zájmech, které se nekryjí s mými. Popořadě: neznám, HLP, staré, neznám, HLP, neznám, neznám, fajn-ale-nezaujalo, neznám, fajn-ale-nezajímá.

One (wo)man show je kategorie, kde mám sto chutí zvolit Kovyho, ačkoli jsem neviděl jediné jeho video. Přebralova variace na Přiznání (ale aspoň vtipná), další variace na Přiznání (pořadové číslo tak 1526, ne?), třítisící devadesáté čtvrté Memes, Kechlibar, Mára, Standa…

Mezinárodně srozumitelný postoj, vyjadřující otázku ”Cože?” — Photo by Daniel Schaffer on Unsplash

Cena popularity, takový “Zlatý slavík, kategorie internet”, je… no… nevím… Asi Knihy Dobrovský. Líbí se mi jejich komunikace. Že to je blbý důvod? No, je to aspoň nějaký důvod, a to je přesně o jeden důvod víc, než jsem schopen najít u těch ostatních věcí…

V kategorii “online video” mě zaujala Slunečná. Není to náhodou nějaký nekonečný seriál na Primě? Zbytek jsem buď bohužel neviděl, nebo bohužel viděl. Kdybych musel, tak DVTV, ale jen Veselovskému a Smetana (-ně?)

Nejjednodušší rozhodování mám u Podcastu roku. Insider. Je to jediný podcast, který jsem si dobrovolně pustil a byl jsem s to ho doposlouchat až do konce.

Ale vy samozřejmě hlasujte pro koho chcete. Jestli teda chcete, jestli vám to dává smysl.

--

--