Klíč k určování ruské propagandy

Martin “adent” Malý
3 min readDec 29, 2019

Bod první — pište si:

Rusko vždycky ostatní obviňuje z toho, co dělá samo!

To je do očí bijící, vždy přítomné, vždy z dálky viditelné a naprosto průkazné. Bylo to za dob SSSR, je to i dneska a bude to dál, dokud bude Rusko ovládané autokratickou mocí a řadoví Rusové přesvědčení, že jim celý svět chce ublížit.

Je to totiž hrozně jednoduché. Kdo první křičí, ten nastavuje agendu, a i když se ukáže, že zloděj volal “chyťte zloděje!”, tak v paměti masy zůstane hlavně obvinění. Následné prokázání opaku už bude brané jako “nojo, tak oni to tedy dělají, ale Západ to určitě dělá taky” a “teď to házejí na Rusko, aby odvedli pozornost od sebe”. Že to bylo do puntíku obráceně, to bude zajímat málokoho.

Photo by Soviet Artefacts on Unsplash

Nedivím se, že je Česko laboratoří hybridní války. Masa lidí, co nasála propagandu za socialismu, nezmění své hluboko zaryté mentální vzorce tak snadno jako učitelky občanské nauky prvního ledna 1990…

Opakujte si se mnou: Rusku nejde v hybridní válce o to, aby ho všichni chválili a chtěli se připojit k němu, případně ho žádali o ochranu. Stačí, že nepřítel (a nedělejte si iluze: nepřítel je stále stejný jako za dob SSSR, totiž USA, NATO a EU) bude oslabený a jeho vůle podlomená:

Jejich narativ zní: nikomu nevěř, pravda neexistuje, každý má tu svou. Neangažuj se, nedělej nic, nemá to cenu. Jsi slabý a zmatený, narušitelé tvých hodnot a pravd přicházejí ze Západu, potřebuješ jistoty a ochránce. Máš strach, vetřelci divokých mravů usilují o tvou půdu, nepotřebuješ svobodu, potřebuješ ochránit.

Photo by Austrian National Library on Unsplash

Všechno, co jakkoli oslabuje důvěru občanů západních států v demokracii a rozvoj, se Rusku hodí, bez ohledu na to, jestli to je reálné, nebo vylhané. Ne že by Západ neměl svých problémů dost. Jeho největší síla ale je v tom, že nakonec špatné eliminuje. Jeho největší problém je v tom slovu nakonec. Trvá to dlouho a vítězství dobrého je vidět až s odstupem mnoha let. A do té doby může pochybnost hlodat…

Někdy si říkám: co, kruci, můžu udělat já sám proti té záplavě blbosti, co generují a šíří tihle šaškové? Asi spoustu drobných věcí, jako každý z nás, ale ta nejzásadnější asi je nešířit a šíření aktivně mařit.

Mimochodem: algoritmy nepoznají ironické sdílení, víte to? Když sdílíte Ovčáčka, aby vaše bublina viděla, jakou hovězinu zase vypotil, je to stejné sdílení jako to od Vyvadila nebo Rokytky, rozumíme si?

To nejjednodušší, co můžete udělat, je blokovat. Děláte to nejen pro sebe, ale i pro lidi ve svém sociálním okruhu.

Děkuju.

Photo by Don Fontijn on Unsplash

A teď si poslechněme Putina!

--

--