Kreativní až na dřeň

Martin “adent” Malý
4 min readJan 27, 2020

Doba je plná imperativů, z nichž ten nejsilnější není, kupodivu, Mejte si nohy!

Což je tedy rozhodně škoda a mělo by to tak být a mnozí by to měli mít vytetované na čele zrcadlově obráceně, aby si to ráno přečetli, když se seznamují s ksichtem v zrcadle. Ale o to teď nejde.

Víte, jaký je ten nejsilnější současný imperativ? Přeci: Buďte kreativní! Nebo aspoň myslete kreativně! Kdo nemyslí kreativně, je beznadějně včerejší, proto nechť mlčí, stydí se, chcípne pod nejbližším šutrem a přihlásí se při sčítání obyvatelstva do škatulky “boomer” (v libovolném pořadí).

Kreativita, to je panečku zlaté tele, zlatý grál a zlatá žíla v jednom! Navíc se o ní dá tak skvěle žvanit. O tvořivosti nebo o lidech s nápady se tak dobře nemluvilo, a už vůbec se to nedalo moc psát do motivačních příruček. Však si to zkuste:

Mějte skvělé nápady!

Cha, nevíte, co? Jste zmatení jak srna v kukuřici a netušíte, co si s tím pokynem počít? No jasně že to netušíte, protože to je totiž pokyn úplně na draka. Komu není shůry dáno, ten se skvělým nápadem neblýskne, ani kdybys ho na Sorbonnu vedl.

Photo by Robin Benzrihem on Unsplash

Ale kreativita, hele, kreativita je mnohem jednodušší. Teda na napsání. Kukn zí hír:

Buďte kreativní!

Co, dobrý, ne? To zní! To moudro, ta zkušenost, co z takové rady čiší. Hned víte, že máte tu čest s hlavou otevřenou, která zná cizí slova, a ne s nějakým starým nudařem, který mentálně zatuhnul někde v minulém století u tvořivosti.

Prozradím vám tajemství: když použijete cizí slovo, vypadá i sebevětší pitomost jako esenciální moudro!

Kdybych to vymaloval ve vyblitých barvách a dal tomu vyntyč-instáč filtr, tak si právě influenceři čůrají do textilu a moje kniha “Myslete otevřeně a buďte tvůrčí osobnost za 2 hodiny” je vyprodaná dřív, než je napsaná. Protože jakákoli píčovina, když je napsaná velkými písmeny ve čtverci, je mnohem účinnější než ricinovej olej!

Můžete si to vylepit nad monitor, třikrát denně nad tím meditovat, sledovat vlastní tělo a mysl a pozorovat, jestli už někde raší kreativita. A jakmile vyraší, tak ji neváhejte uchopit, zapřáhnout do kočáru svojí osobitosti a zapráskat nad ní bičem!

Možná se ptáte, jak se liší kreativita od tvořivosti a skvělých nápadů. Správná otázka! Krom těch výše zmíněných věcí, jako že kreativita je 217x lepší, protože je to cizí slovo, nebo že se to líp vyjímá na obrázcích a v příručkách, je hlavní výhoda to, že u nápadů jste se neobešli bez — no, bez těch nápadů, zatímco kreativní můžete být od rána do večera, aniž by vás cokoli napadlo. Stačí jen dělat úplně normální věci jinak.

Když máte nápady, vymyslíte, cojávím, třeba žárovku, ledničku, počítač, penicilín, krájený chleba, nylonové punčochy, tlakový hrnec, indukční sporák, suchý zip, napíšete divadelní hru, složíte písničku, založíte firmu a tak.

Nuda!

Když jste kreativní, objevíte netradiční způsob využití žárovky coby nádoby na nápoje. Edisone, ty takzvaný vynálezče, pukni závistí!

Michelin se může jít bodnout i s hvězdičkama! Když navíc naservírujete kreativní žvanec na kreativní lopatě a budete to chálovat štětcem, tak se vám udělá kreativita raz dva…

Třeba si místo zakládání firmy uděláte stánek s poezií.

Doufám, že už si rozumíme…

K tomu, abyste byli kreativní, přesně podle knihy “Uvolněte své kreativní já”, nepotřebujete něco opravdu vytvořit, nedej bože vymyslet! Je to naštěstí mnohem jednodušší: stačí remixovat. Vzít už existující věci, které někdo už vymyslel, a použít je tak, jak by to nikoho jiného nenapadlo.

Jak se říká mezi námi, konceptuálními postmodernisty: zasadit je do nečekaného rámce. Čím nečekanější rámec, tím víc kreativita.

Snad proto je kreativita, chudák, oválená, ušmudlaná a upatlaná víc než sbírka pornočasopisů v budoáru Laca Repáně. Každý druhý si s ní (s tou kreativitou) totiž futruje kušnu, i když to nejkreativnější, co kdy udělal, je použití dvou instáčových filtrů na jednu fotku. Ale ani zjevný nedostatek fantazie a tvůrčího myšlení takovému mamelukovi nezabrání radit jiným, že mají být kreativní. Nespoutaní. Alfa samci a alfa samice ducha.

Photo by Tai's Captures on Unsplash

Tfujtajksl!

Ale imperativ doby nezastavíš ani nábytkem z palet, takže další a další lidé, zoufalí z toho, že jsou vlastně úplně normální a všední, podléhají panice: všichni jsou kreativní, musím být taky! A výsledek? Kreativních celá hejna, zato reálných výtvorů minimum. Jak říkal Krakonoš ve známém večerníčku: Kde nic není, tam se zkrátka neurodí, ani když budeš motivační příručkou kreativity o futra třískat!

Což je zdaleka to nejlepší, co s nima můžete udělat!

(Neváhejte se u toho natočit a poslat nám video na redakční instagram. A nezapomeňte si umejt nohy!)

--

--