Křeček

Martin “adent” Malý
3 min readFeb 13, 2020
Photo by My Name on Unsplash

Zase praskají opoziční cévky. Cricetus ante portas! A víte vy co? Dobře vám tak!

Před dvěma týdny jsem sledoval komentářovou přestřelku Novotný — Zahradil (oba ODS), kde druhý jmenovaný vyčítal prvnímu nějaké výroky:

Ocenil bych, kdyby místo kontinuálního rytí do vlastních řad Pavel Novotný také občas soustředil svůj ostrovtip na naše politické konkurenty: Kalousek, Feri, Čižinský, Piráti… Místo toho, aby se s nimi fotil na řeporyjské radnici a vychvaloval je, jak jsou skvělí. (…) S těmi se taháme o voliče. Ne s Babišem, Hamáčkem a Filipem.

Aniž bych chtěl hodnotit prozíravost nebo obratnost páně Zahradilova vyjádření, dovolte mi prostou matematiku z ledna 2020:

  • ODS: 14 %
  • TOP: 4.6 %
  • KDU, STAN: 5,3, resp. 5,4 %

Suma sumárum: skoro 30 %. O chlup víc než ANO.

Pan Zahradil je příliš zkušený politik na to, abych ho označil za naivního, ale jistě i on má zkušenosti, které napovídají tomu, že vnitroblokovým bojem se ochota lidí volit bojující snižuje, a i kdyby přes noc “konkurenční strany” zmizely, tak ODS se nezvýší preference o tolik procentních bodů, kolik činí součet preferencí konkurentů. Prostě přejdou jinam.

Možnost, že by tyto strany spolupracovaly, a tím, že ukážou, jak umí spolupracovat, jen tak mimoděk přesvědčily víc lidí o tom, že dává smysl je volit, je asi sci-fi, nebo nevím…

Zatímco Babiš nemá skrupule domluvit se s genosse Filipem, tak na pravé straně se jedni vymezují proti druhým a říkají, že s těmi nikdy.

Však po vás, kurva, nikdo nechce, abyste Kalouska adoptovali a abyste žili s Čižinským ve dvojdomku za Sněmovnou! Jen se přestaňte chovat jako rozhádané podrážděné hysterky v klimakteriu!

Hezky to dneska ráno shrnul kolega Klimeš: Křeček byl od začátku nominant, odsouzený k neúspěchu, jenže pak se to nějak zvrtlo

Nejdřív se opozice nebyla schopná domluvit na jednom kandidátu, a tak se (v souladu se Zahradilovou doktrínou, chtělo by se dodat) přetahovali dva kandidáti o hlasy. Respektive přetahovali by se, kdyby se o ně vůbec nějak viditelně ucházeli. Místo toho se vymezovali proti Křečkovi.

Photo by Bonnie Kittle on Unsplash

Pak začala média bít na poplach: Křeček je nepřijatelný, protože nemá rád neziskovky, má debilní názory na moderní svět, posmívá se Gretě, je neschopný právník, škodí zemědělcům a v Artěku mučil pionýry! Křečka ne, Křečka ne, volte radši sysle…

Ne, promiňte, to jsem přehnal. Žádné sysle nezazněly. Jen furt dokola, jak je Křeček špatný. Flagelanti si zavěštili, že Křeček vyhraje a to bude důkaz duševního marasmu, nastoleného Babišem, komančema a Okamurou. Furt jen Křeček, Křeček, Křeček… Kdo že byli ti ostatní kandidáti? Jooo, to je asi málo newsposh, tady se bojuje o demokracii a je třeba zničit Křečka.

A když to vypadalo, že to bude zas nějaké nedůstojné divadlo, tak vylezl Milion chvilek a předvedl medvědí službu jak z učebnice. “Když zvolíte Křečka, půjdeme do ulic!”

Vsadím poslední zavařovačku okurek, že bylo nemálo poslanců, které to nakrklo.

Photo by Monika Grabkowska on Unsplash

Co přesně? Že se občanská společnost vyjádřila? Kdepak. Spíš to, že se opozice nebyla schopná domluvit na svém kandidátovi, ale očekávala, že namísto důvodů, proč volit některého z jejich, budou stačit důvody, proč nevolit Křečka.

Netřeba hledat ani zlou poslaneckou vůli, ani trucy. Prostě jen odevšud slyšeli Křeček, Křeček, ale nějak neslyšeli, proč někoho jiného, ani koho.

Nechci se zas opakovat, ale musím: Můžete si za to, milá opozice, sami! Nejste schopní se domluvit a místo toho, abyste chválili svoje zboží, tak jen haníte konkurenci.

A proto proserete volby. K vaší, ale hlavně k naší škodě!

--

--