Nin-ten-dó

Martin “adent” Malý
4 min readFeb 17, 2020

--

Narodil jsem se v roce 1973. Spousta vymožeností moderního věku se ke mně dostala tedy později, a to nejen proto, že jsem žil na té nesprávné straně železné opony. Například digitálky…

Zatímco moje o šest let mladší sestra měla digitálky v šesti, já až ve dvanácti, jestli mi jako rozumíte.

A tak mi unikla spousta věcí, například ten obří kult devadesátkové televize Nova. Nebo gemboj. Nevíte, co to byl gemboj?

Photo by Dean Cook on Unsplash

No jasně, Gameboy, herní konzole na baterky se spoustou děsně kůl her, co měli všichni ti o deset let mladší. Já ne, himbajz, já ne!

Já hrál hry na Spectru dávno předtím, pak jsem hrál hry na Atari ST, Amize a PC, ale Gameboy mě minul. Pak jsem se dostal k hraní na XBoxu (360) a PlayStation (3), ale ten handheld furt nic.

Zkoušel jsem hrát na tabletu. Brr. Zkoušel jsem hrát na mobilu — upřímně: to nende! Nějaké logické puzzly a tak, to jo, ale něco náročnějšího ne. A tak jsem si myslel, že hraní do ruky mi prostě nebude dáno.

Ne že by takové konzole nebyly. Byly. Ale něco mi říkalo, že ty hry nejsou z rodu takových, co mám rád. Až přišel Switch, totiž taková hybridní konzole od Nintenda. Vypadá to jako tablet s ovladači, má to displej, dá se to připojit k televizi…

Jenže proč si budete kupovat Switch, když máte XBox (One) a PlayStation (4), že? A jen dvě televize…

Zaujala mě proto verze Lite — o něco menší obrazovka, bez připojení k televizi a s ovladači napevno (Switch je má odpojitelné). A taky o něco levnější. Asi měsíc jsem s tou myšlenkou koketoval. Pořád jsem si říkal, jestli pro to neexistují jen plošinovky, bojové rubačky a takové-ty-divné Manga-style hry na hrdiny.

Pár titulů by se ale našlo. A když jsem objevil Switch Lite za fakt dobrou cenu, šel jsem do něj.

Photo by 🇨🇭 Claudio Schwarz | @purzlbaum on Unsplash

Co rozhodlo? Cena a tituly jako Terraria, Civilization, Two Point Hospital (příští týden vyjde), Stardew Valley nebo Cities: Skylines.

Takže konečně mám taky Gemboje, mileniálové!

A jak se mi hraje? Inu, dobré to je, i když bych výtky měl…

První výtka: je to o kousek menší, než by mi vyhovovalo. Asi mám velké ruce.

Druhá výtka: napájecí kabel USB C je v takové divné pozici zespoda, takže když chci hrát a nabíjet zároveň, kabel mi překáží. Ale naštěstí baterie po nabití vydrží nějakých sedm hodin hraní (říká výrobce, já to dotáhl na šest, pak jsem usnul).

Víc výtek nemám. Jestli chcete ještě nějakou, tak možná trošku uspořádání tlačítek ABXY — je jiné, než na které jsem zvyklý z XBoxu, tak mě to Troška mate.

A co hry? Po pravdě — toho jsem se bál nejvíc, ale dobré…

Terrarii jsem hrál pár týdnů kdysi na PC, rád jsem se k ní vrátil a teď ji hraju po večerech. Koncept dobývání surovin a vytváření různých věcí mám rád. Trochu mi chybí automatizace z Factoria (neplánují autoři port na Switch?), trochu mě prudí příšery, ale jinak příjemné.

Stardew Valley jsem objevil až na Switchi, a byl jsem uchvácen. Fakt příjemná hra, jen mi vadí to neustálé courání po mapě. Třeba to má řešení, já zatím nevím. Ráno vstát, zalít karfiól, do dolů, rubat, než prorubu pět pater, tak abych běžel zpátky a spát. Druhý den vstát, zalít karfiól, zajít do města, porybařit, zajít na pilu, promluvit s vesničany, pokácet pár stromů — a spát! Třetí den vstát, podívat se z okna, zjistit, že venku zuří léto a karfiól uschnul… Chtělo by to postřikovač na záhonky, ale na to nemám dost surovin, páč jsem málo rubal.

Civilizace 6 je… jak to jen říct… Kdybych ji hrál na PC, měl bych ji radši, ale já na PC skončil trojkou a ta pro mě zůstala poslední pořádnou civilizací. Čtyřka pro mne začala jít směrem, co se mi moc nelíbí, pětka v tom pokračovala a šestka je zjevně stejná. Já vím, miliony unešených atd., ale pro mě měla ta 2D verze nějaké specifické kouzlo.

V seznamu přání mám ty Cities: Skylines, Two Point Hospital, a jednou asi i tu Zeldu. Ale kdybych mohl poprosit, tak nějaké takové Factorio nebo jiné budování kdyby bylo k přeportování…

Na vysvětlenou: připadá mi, že žánr budovacích strategií je pro mne a Switch ideální. Jsou to hry, které můžu kdykoli zapauzovat, a když mám dvacet minut času, tak zase chvilku těžit, stavět, montovat…

Přivítám tipy na hry, co by mě mohly bavit. K výše napsanému přihodím ještě “něco jako C&C:Generals” nebo “něco jako Transport Tycoon”. Jen ne nějaké hry s divnými postavičkami, co mají oči přes půl hlavy a nos ze tří pixelů. Však víte, co myslím…

--

--