Proč vám neřeknu, co umím…

Martin “adent” Malý
6 min readJan 29, 2020

Jen málo věcí je jasné zlo: genocida, Hitler, yperit, Ježov, AIDS, Rostovský rozparovač, Sauron, plastová ramínka u podprsenek a PR, čili píár.

Včera jsem se trochu otřel o otázku PR a politiky. Reakci jsem samozřejmě čekal:

S dovolením: nemyslím si, že by PR bylo otázka peněz. Dovolte mi trošku zeširoka na to jít.

Svého času jsem se docela intenzivně pohyboval mezi vývojáři a jinými programátory. Taky trošku v akademické sféře. Nevím, jak je to v jiných oborech, ale tam bylo převládajícím názorem, že PR je krystalické zlo (není to jediný myšlenkový fundament, který mě zarazil — shrnul jsem to v Kameni technologických mudrců).

Jako šéfredaktor Zdrojáku jsem to zažíval co týden: programátorům neskutečně vadilo, když někdo z nich veřejně mluvil o tom, co dělá. To bylo hned pche, dělá si jen svoje píár, jiní jsou mnohem lepší, jen nemají potřebu to roztrubovat do světa. Nabídka “pojďte, povězte o tom, co děláte vy” nepadala na úrodnou půdu; logicky. Byla by to sebechvála, a ta smrdí víc než vandrák v srpnu.

Zároveň všichni vinili média, že novináři nepíšou o těch zajímavých a mnohem lepších, aniž by jim došlo, že je velmi těžké psát o tom, co někdo dělá, když se ten někdo úmyslně necpe dopředu.

Photo by Joanna Nix on Unsplash

Snažil jsem se vysvětlit, že PR (a.k.a. public relations, neboli “vztah s veřejností”) není “průmyslové lhaní”, ale oni to věděli, rozumíš: věděli, takže tůdle! Zkoušel jsem to přes medializaci nebo popularizaci, což fungovalo líp, ale jen do chvíle, než jim blýsklo: “Ale to bych dělal píár!”

No, a co si, kurva, myslíš, že píár je? Píár je to, že lidem vysvětluješ, co děláš a k čemu to je. A když k tomu přidáš i pár vět o tom, k čemu JIM to je, tak je to dokonce marketing.

Ohlupování, nám bulíky na nos nepověsíš! Tak jo, tak dál seďte v koutku, nikomu neříkejte o tom, co děláte, a jen nadávejte médiím, že píšou o jiných, o těch, co si to podle vás nezaslouží.

Photo by Austin Distel on Unsplash

Pojďme se vrátit do politiky. To, že na PR nepotřebujete rozpočet Agrofertu a Marka Prchala, ukazuje třeba Pavel Novotný. Jak že to na tom sjezdu ODS říkal?

“Proč všichni víte, kdo jsem já? A proč já nevím, kdo jste vy? Tady jsou zástupci hovadsky velkejch měst. Nevíme o své práci navzájem ani my tady. Jak to mají vědět lidi?”

Ano, proč všichni vědí, kdo je starosta Novotný, kde jsou Řeporyje a co tam dělá? Když jsem byl v Lanžhotě na oslavě, povídala mi paní: “Já jsem četla, jak tam dělá ty autovraky a ty ubytovny! Já ho mám ráda!” Pochybuju, že ví, v jaké straně je… Jak je to možné? Má snad Novotný svého Prchala a zaplacený přístup do svých médií? Má leda kulový.

Tatrman!, uplivují si spravedlivě rozhořčení lidé, a dodávají něco o úpadku politické kultury, politickém marketingu a o tom, že taková vážná věc jako správa věcí veřejných si takové pokleslé akce nezaslouží.

Photo by David Siglin on Unsplash

K tomu mám jen jednu připomínku, něco, co není tak úplně vidět: Lidi v Řeporyjích nezvolili Novotného proto, že dělal bulvár. Zvolili ho proto, že Novotný v opozici na radnici pořád něco dělal. Psal do Řeporyjského Echa, kritizoval vedení radnice, poukazoval na každý šlendrián a byl vidět. Seděl v hospodě s místními a bavil se s nimi o tom, co je štve. Chodil po ulicích a vyvěšoval plakáty. Dělal přesný opak toho, co dělají ostatní — totiž že čekají, až se jich někdo z novin přijde zeptat na názor.

A jestli se vám nezdá Pavel Novotný jako vhodný příklad, tak si vzpomeňte na Milion chvilek… Má snad toto sdružení Andrejovy miliardy a Márův Macbook? Přesto má PR jako bič, takže se o nich ví a je jen málo lidí, kteří by nevěděli, oč jde.

Kalousek… Proč je tenhle chlap všude vidět? No protože se neštítí zaujmout média! Že je symbol korupce? No vidíte, to je ono: sice nikdo úplně přesně neví, co Kalousek komu ukradl, jsou tu desítky horších případů, ale když Babiš zase udělá nějaký kopanec, běží média kam? Správně, za Kalouskem!

Být vidět a mluvit o tom, co dělám, co si myslím a co chci dělat je základ práce politika v opozici. Můžete si o tom myslet své, můžete s tím nesouhlasit, ale je to to jediné, co funguje. Lidi vás nezvolí za to, že jste napsali krásný volební program, a pokud si myslíte, že ano, jste, pardon, naivní.

Takže Babiš byl na Hackathonu vidět a předseda opoziční ODS byl… No, schválně, kde byl?

Pan Fiala je vzdělaný pán, kultivovaný, a tak nepřekvapuje, že se neuchyluje k nějakým prvoplánovým akcím a senzacím pro kamery. Jenže právě tohle, právě tohle je to pí ár. Měl příležitost přijít a říct: “Díky, jste skvělí, zvedli jste téma, jsem rád, že vám to politicky myslí, a my v ODS uděláme to a to a to, aby se podobným praktikám udělala přítrž!” V pondělí by to bylo v novinách!

Náklady na rozšíření takového sdělení? Jedna jízda autem do Holešovic. I kdyby taxíkem jel, tak pár stokorun. Nebo snad tam Andrejka vezli jen proto, že má peníze? I kdyby stokrát jo, tak tam měl dojít pěšky!

Že by to bylo laciné gesto? Že by tím devalvoval politickou práci svou i celé ODS? Nemyslím si; mohl to zvednout jako téma, mohl na tom tu desetinku procentního bodu nahrabat.

Byli tam i někteří Piráti (Bartoš a Profant, nemýlím-li se). Nebyli vidět tak moc jako Babiš, ale byli tam a byli v médiích zmíněni. Ne proto, že by tam četli svůj volební program. Prostě tam byli vidět! Pochopili, že dělají politiku, a v politice musíte být vidět.

Photo by Austin Neill on Unsplash

Mimochodem, víte, co by bylo skvělé politické pí ár? Pamatujete se na institut stínové vlády? Pokud ne, tak připomenu: to se takhle opoziční politici po ustavení vlády přestali hádat jak banda podrážděných hysterek, a místo toho si sedli, udělali “stínovou koalici”, jmenovali “stínové ministry” a systematicky komentovali většinu rozhodnutí reálné vlády.

Možná to vypadá jako pitomost, jako “hraní si na vládu”, ale stačí sklopit nosní dírky zpátky do vodorovné polohy a uvědomit si, jaký signál stínová vláda posílá lidu: Hej, my, opozice, jsme tady, máme připravené lidi pro všechny resorty, ti lidé jsou kompetentní natolik, že se dokážou k problematice vyjádřit, takže se nemusíte bát nás zvolit!

Kolik by taková stínová vláda stála? Musíte být k tomu miliardář a vlastnit média? Nemyslím si; složku papírů, kufřík, blok a tužku pořídíte na stranickém sekretariátu, mobil máte vlastní, asistenty poslanecké, tak proč to, kruci, neděláte? Teď je navíc ideální situace, Babišovi docházejí ministři, tak proč neukážete, že vy jste připravení?

Já vám řeknu, proč to neděláte: Protože nejste připravení. Jste rozhádaná banda podrážděných hysterek, co se nedomluví ani na tom, kde se sejdou! Jediné, na čem se shodnete, je, že Babiš je zlo a vy musíte zachraňovat demokracii! Je vůbec div, že vás ještě lidi volí…

Sorryjako, ale dělat “píár” sobě a tomu, co děláte, není otázka peněz. Je to otázka ochoty o tom mluvit. Stačí jen překonat dojem, že by se na vás ostatní koukali skrz prsty. A pokud to nepřekonáte, nechoďte do politiky, ale dělejte nějakou hezkou práci, kde nemusíte být vidět!

--

--