Pojď mi, headhuntere

Martin “adent” Malý
6 min readJan 26, 2020

Kdysi kdesi na nejmenovaném LinkedInu blikla zpráva…

Zdravím Martine,

snad moje pozvání nezapadne v té plejádě zpráv, co Vám chodí :), protože tu mám pozici, kde se platí zlatem ;)

Mám nejdřív napsat info k pozici nebo Vás zajímají spíš peníze?

S pozdravem,

Petra

Sice nic nehledám a jen málo nabídek by mě zaujalo natolik, abych o nich seriózně uvažoval, ale tohle mě pobavilo. Tak sebevědomé prohlášení na úvod… Co čeká? Že mi vykulí částku a já padnu naznak? Mám vůbec reagovat? O co, že mi bude nabízet nějakou ajťáckou pozici, ačkoli mám na začátku profilu napsáno NEDĚLÁM PROGRAMÁTORA?!

Photo by Alex Pudov on Unsplash

Dobrý den, samozřejmě začněte pozicí :)

Za půl hodiny to přišlo.

Dobrý den, výborně, zasílám detail pozice, prosím mrkněte na ní a dejte mi vědět, jak Vám sedí ;)

K tomu PDFko, nadepsané “Software Development Team Manager” pro firmu XYZ CZ, s.r.o. Všechno anglicky — takže to bude naprosto tuctová pozice v nějakém korporátu. Ale tak schválně…

(…) you will champion software engineering excellence throughout the development organization as well as a culture of an open and inquisitive mindset, collaborative approach, service oriented through the ease of (re)use & understanding of in-house developed software.

Photo by Kenny Luo on Unsplash

Kdybych hledal práci a tohle by byla jediná možnost, asi bych se střelil do hlavy hned tady, ale to bych přišel o pokračování…

Experienced software engineer with advanced knowledge of C++ and .NET

Teď mě to začalo zajímat. Paní Petra z LinkedInu buď nečetla můj profesní profil tamtéž, nebo nečetla, co mi posílá, protože by tam zjistila, že dot NET ani C++tam fakt nejsou.

Zbytek byl standardní nudný software house korporát. Leading, vision, fluent, týmový hráč, soustředění na výsledek, “outstanding software engineer”, takže zkrátka taková ta pozice, kde se programuje a schůzuje přesně v tom poměru, abyste ani jedno nedělali pořádně a aby se vám obojí míchalo zásadně tím způsobem, kdy jedno druhému co možná nejvíc překáží.

A k tomu služební auto. No jasně, mají kanceláře v Brně a v Praze, takže budete třikrát týdně jezdit po D1. To si prosím přihoďte k tomu mixu programování a schůzování. Ráno začnete programovat, ale než se do toho zaberete, tak budete muset sednout do auta a jet na poradu. Dvě hodiny tam, dvě hodiny zpátky, a po návratu máte přesně hodinu na to, abyste to doprogramovali. Však to je práce na den a vy jste senior… Nepsal jsem už někde o tom, že pozice team leada ve vývoji se služebním autem smrdí?!

Takže jsem napsal:

Dobrý večer, děkuji za popis, je to pro mě naprosto nezajímavé.

Ale paní Petra se nedala:

Dobrý den, dobře, co by pro Vás bylo tedy zajímavé? Máme v nabídce i jiné pozice :)

Tak co už s ní. Napsal jsem jí, že dělám na zajímavé pozici ve vydavatelství, kde mám vliv na spoustu věcí a velkou svobodu, tak jestli má pozici, co by byla zajímavější.

Dobrý den, ano vím, pracujete mnoho let v Economii, kde jste se vypracoval na současnou pozici :) Já nabízím pozici mimo tisk…. ve společnosti, která se zabývá stavebnictvím, což by pro Vás mohla být výzva, zkusit něco nového :) Pro zajímavost zasílám popis pozice a dejte mi vědět, jak Vám sedí ;)

No, neví. Zas tolik let v Economii nepracuju, abych snad říkal, že jsem se vypracoval, to rozhodně ne. Ale mnohem vtipnější bylo to PDFko, co teď přiložila. Jo, to PDFko s jinou, zajímavější pozicí.

Tušíte, že? Bylo nadepsané “Software Development Team Manager” pro XYZ CZ s.r.o. a bylo ne doslova, ale do písmene stejné!

Photo by Lubo Minar on Unsplash

Takhle neschopného recruitera jsem neviděl ani nepamatuju… Úplná radost to sledovat! Zkusil jsem znovu ťuknout v naději, že bude ještě chvilku poskakovat a cinkat rolničkama:

Vždyť to je totéž… Vedoucí vývoje v software housu. Zkuste mě spíš ohromit těmi penězi… :)

Tak schválně, napálí tam variaci na “jaká je vaše představa”? To víte že jo!

Zeptám se já Vás, kolik byste si za to představoval? ;)

Nevím, jestli se mě zeptá. Mám napsat “Ano, zeptáte”? Ale to už asi bude za hranicí jemného jazykového humoru. Budu to brát, že se mě opravdu zeptala.

Fakt trapas toto, milí ejčáři a jiní amatérští psychologové. Buď to vykulte, nebo se tím neprste, ale tohle je jak u Kondelíků na dvorečku: “Kupte ode mě, pantáto, otoman! — Nepotřebuju otoman… — Ale za levno, helejte — Možná. Kolik byste za něj chtěl? — To vám neřeknu, řekněte mi, kolik byste za něj dal vy?” Tohle si zkoušejte na lidi, co sedí už deset let v jedné firmě a netuší, jaké jsou relace na trhu…

Vy jste se holedbala, že je to pozice, kde se platí zlatem, a nabízela jste, že penězi začnete, tak se ptám… Zajímá mě to, co si vy představujete pod těmito pojmy. Nějakou představu mít musíte, a musíte si jí být sakra jistá, když to vytáhnete při prvním kontaktu. Tak pojďte! :)

Jenže já Vám tu částku první říct nemůžu, ale dokážu nasměřovat tu Vaši :))

To víš že jo, specialistko… Nahodím vějičku, jestli se chytne:

Když nemůžete, tak proč s ní operujete? Ale dobře: Představuju si, že ta částka bude výrazně vyšší než můj současný plat.

Chytla:

A jaký je Váš současný plat? :)

Proč bych ti to měl říkat, proboha? Ty po mně něco chceš, tak se ty vytas s důvodem, proč by mě to mělo zajímat! Chlubila ses, že “začneš rovnou penězi”, teď děláš vofuky a zkoušíš drzé čelo?! Na tohle ti odpovím stejně pitomě jako ty mně, protožes mi sama dala munici:

No ale já Vám tu částku první říct nemůžu, ale dokážu nasměřovat tu Vaši.

Fakt jako… Co čeká? Že jí začnu vyprávět podrobnosti o sobě, zatímco ona bude dělat tajemnou a naznačovat, že to je tak úžasné, že bych umřel na předávkování endorfinem hned jak bych to viděl?

Dobře, tak se točíme v kolečku :) Děkuji za Váš čas a přeji hezký den ;)

Photo by Jason Blackeye on Unsplash

Ahaaaa, takže ona může dělat Zagorku a já ne? Já mám hádat, kolik ona nabízí, ale ona hádat nebude? Fakt jako — je mi 46 let, půlku života mám pravděpodobně za sebou, a tady paní Petra, specialista akvizice talentů, se se mnou bude bavit jak s Lojzou, co nadšeně kliká na tlačítka “Byl jste vylosován jako miliontý návštěvník tohoto webu a vyhráváte iPhone!”? Musím si zkontrolovat, jestli na profilové fotce nemám náhodou na čele napsáno fialovou pastelkou “JOUDA!”

Navíc — točíme se v kolečku? Když mi pošle nepadnoucí nabídku, já jí řeknu, že chci jinou, a ona mi po spršce důležitých řečí pošle znovu totéž?!

Díky, bylo to zábavné, a pobavím se ještě víc, až tuhle komunikaci zveřejním.

Od začátku jste zkoušela ty nejprofláklejší HR triky, navíc jste si ani neudělala rešerši, protože byste zjistila, že naprosto neodpovídám požadavkům v těch dokumentech, takže jste neměla sebemenší šanci mě zaujmout. Ale baví mě sledovat lidi, co si myslí, že jsem Hurvínek a že mě utáhnou na vařené nudli nijakých řečí a drzých triků z “Recruitment 101”.

Hodně štěstí a hezký den i Vám.

Jestli tohle je standard náboru programátorů, tak se, helejte, fakt nedivím, že vám to nikdo nechce jít dělat!

--

--