“Něco jako Revolut” pro kryptoměny

Martin “adent” Malý
3 min readJan 12, 2021

Mám rád Revolut, rád ho propaguju, často ho využívám a na cestách jsem si užíval pohodlí jejich karty, spojené s mobilní aplikací. Teď sice míň cestuju, zato víc investuju, a pokud jste, stejně jako já, loni na konci března nakoupili akcie, tak teď tlučete hlavou o zeď, že jste jich nekoupili víc (+120 % hovoří za vše).

Když se do ČR dostala podobná služba Crypto.com, neváhal jsem. Kryptoměnama sice platit nehodlám, ale jako investice jsou zajímavé. Používal jsem různé Coinbase a tak, ale nesedělo mi to. Pocit podobný, jako když investujete do akcií přes FIO Brokerské rozhraní, jestli mi rozumíte. A tak jsem Crypto.com otestoval.

Jo, Revolut umí investice do několika málo kryptoměn taky. Ale když chcete nějaká obskurnější, musíte jinam.

Pro pořádek: pokud použijete něčí link, dostanete po prvním nabití peněz bonus 25 USD, stejně jako ten, komu odkaz patří. Třeba když použijete tenhle odkaz: ZALOŽIT CRYPTO.COM a vyplníte kód “cttecu4vc7” (měl by se tam objevit, ale někdy se to nestane), dostanete 25 USD vy a 25 USD já (tedy po nabití peněz a objednání karty). Díky, a nemáte zač.

Po založení a nezbytném nahrání dokladu a vlastního ksichtu jsem začal zkoumat aplikaci. Jako největší tahák jsou jejich platební karty. Hned vysvětlím důvod.

Zaprvé: Získáte VISA kartu s cashbackem od jednoho do osmi procent.

Zadruhé: Slevy. Sleva na Spotify 100 %, sleva na Netflix 100 %, teď oznámili nějaké další slevy pro Booking. To zní dobře, ne?

Kromě free verze, kde máte jen 1 % cashback, mají všechny ostatní drobný háček. Musíte složit depozit (Stake).

Pokud si chcete objednat kartu, řekněme, úrovně 2, tedy červenou, musíte kromě potvrzení adresy a pravidel složit depozit 2500 CRO, což je právě teď, 12.1.2021 v půl deváté ráno, zhruba 145 EUR, asi 3800 Kč. Musíte jej půl roku držet (na druhou stranu — když to máte na delší investici, tak co taky jiného s tím chcete půl roku dělat, že?), a získáváte všechny jmenované výhody.

CRO? Vysvětlím: Crypto používá pro přepočty všude vlastní kryptoměnu CRO a všechny operace vnitřně provádí s touto měnou. Technicky jde o Ethereum, ale prý firma chystá vlastní blockchain. Pokud platíte kartou, převádí se CRO na fiat měnu, tedy EUR nebo třeba GBP. Pokud dobíjíte účet, dobíjíte ho taky v normální měně do takzvané Fiat peněženky, odkud pak můžete nakupovat kryptoměny.

V CRO je vám vyplácen i cashback z karty.

Při nákupu kryptoměn můžete nakupovat cokoli, od známého Bitcoinu přes Litecoiny a Ethereum až po Stellar. Všude jsou grafy, vývoje, kurzy, vše jak se patří. Můžete převádět mezi kryptoměnami, používat Crypto.com aplikaci k převádění peněz mezi kryptoměnovými účty, posílat je i “z mobilu na mobil”, zkrátka vše, co umí takový Revolut.

Narazil jsem jen na jedno mrzení. Když jsem si chtěl převést peníze, nešlo použít TransferWise, mají to v podmínkách: “Příjemce nesmí obchodovat s kryptoměnami”. Nepodařilo se mi přidat ani virtuální kartu z Revolutu, ani z Twista. Nakonec jsem dobil převodem (SWIFT / IBAN), ale předpokládám, že problém byl jen v těch virtuálních kartách, jiní uživatelé píšou, že kreditky jsou v pohodě.

Další funkce, které Crypto.com nabízí, jsou třeba půjčky kryté kryptoměnou (vy si půjčíte fiat měnu, třeba eura, úroky platíte v kryptoměně — výhodné, pokud dlouhodobě držíte větší množství kryptoměny, nechcete prodávat, ale potřebujete na nějakou dobu obnos reálných peněz). Další možnost je Earn program, kde dovolujete Crypto.com půjčovat vaše prostředky a dělit se o výnos z úroků.

Podle článků, co jsem o Crypto.com četl, jde o zajímavou věc, kterou si i kryptoměnoví nadšenci pochvalují. Uvidíme. Přinejhorším budu mít to Spotify zadarmo… :)

PS: Nezapomeňte! Kód cttecu4vc7 — pro vás i pro mne 25 USD!

--

--