“Něco jako Revolut” pro kryptoměny

Mám rád Revolut, rád ho propaguju, často ho využívám a na cestách jsem si užíval pohodlí jejich karty, spojené s mobilní aplikací. Teď sice míň cestuju, zato víc investuju, a pokud jste, stejně jako já, loni na konci března nakoupili akcie, tak teď tlučete hlavou o zeď, že jste jich nekoupili víc (+120 % hovoří za vše).

Když se do ČR dostala podobná služba Crypto.com, neváhal jsem. Kryptoměnama sice platit nehodlám, ale jako investice jsou zajímavé. Používal jsem různé Coinbase a tak, ale nesedělo mi to. Pocit podobný, jako když investujete do akcií přes FIO Brokerské rozhraní, jestli mi rozumíte. A tak jsem Crypto.com otestoval.

Jo, Revolut umí investice do několika málo kryptoměn taky. Ale když chcete nějaká obskurnější, musíte jinam.

Pro pořádek: pokud použijete něčí link, dostanete po prvním nabití peněz bonus 25 USD, stejně jako ten, komu odkaz patří. Třeba když použijete tenhle odkaz: ZALOŽIT CRYPTO.COM a vyplníte kód “cttecu4vc7” (měl by se tam objevit, ale někdy se to nestane), dostanete 25 USD vy a 25 USD já (tedy po nabití peněz a objednání karty). Díky, a nemáte zač.

Po založení a nezbytném nahrání dokladu a vlastního ksichtu jsem začal zkoumat aplikaci. Jako největší tahák jsou jejich platební karty. Hned vysvětlím důvod.

Zaprvé: Získáte VISA kartu s cashbackem od jednoho do osmi procent.

Zadruhé: Slevy. Sleva na Spotify 100 %, sleva na Netflix 100 %, teď oznámili nějaké další slevy pro Booking. To zní dobře, ne?

Kromě free verze, kde máte jen 1 % cashback, mají všechny ostatní drobný háček. Musíte složit depozit (Stake).

Pokud si chcete objednat kartu, řekněme, úrovně 2, tedy červenou, musíte kromě potvrzení adresy a pravidel složit depozit 2500 CRO, což je právě teď, 12.1.2021 v půl deváté ráno, zhruba 145 EUR, asi 3800 Kč. Musíte jej půl roku držet (na druhou stranu — když to máte na delší investici, tak co taky jiného s tím chcete půl roku dělat, že?), a získáváte všechny jmenované výhody.

CRO? Vysvětlím: Crypto používá pro přepočty všude vlastní kryptoměnu CRO a všechny operace vnitřně provádí s touto měnou. Technicky jde o Ethereum, ale prý firma chystá vlastní blockchain. Pokud platíte kartou, převádí se CRO na fiat měnu, tedy EUR nebo třeba GBP. Pokud dobíjíte účet, dobíjíte ho taky v normální měně do takzvané Fiat peněženky, odkud pak můžete nakupovat kryptoměny.

V CRO je vám vyplácen i cashback z karty.

Při nákupu kryptoměn můžete nakupovat cokoli, od známého Bitcoinu přes Litecoiny a Ethereum až po Stellar. Všude jsou grafy, vývoje, kurzy, vše jak se patří. Můžete převádět mezi kryptoměnami, používat Crypto.com aplikaci k převádění peněz mezi kryptoměnovými účty, posílat je i “z mobilu na mobil”, zkrátka vše, co umí takový Revolut.

Narazil jsem jen na jedno mrzení. Když jsem si chtěl převést peníze, nešlo použít TransferWise, mají to v podmínkách: “Příjemce nesmí obchodovat s kryptoměnami”. Nepodařilo se mi přidat ani virtuální kartu z Revolutu, ani z Twista. Nakonec jsem dobil převodem (SWIFT / IBAN), ale předpokládám, že problém byl jen v těch virtuálních kartách, jiní uživatelé píšou, že kreditky jsou v pohodě.

Další funkce, které Crypto.com nabízí, jsou třeba půjčky kryté kryptoměnou (vy si půjčíte fiat měnu, třeba eura, úroky platíte v kryptoměně — výhodné, pokud dlouhodobě držíte větší množství kryptoměny, nechcete prodávat, ale potřebujete na nějakou dobu obnos reálných peněz). Další možnost je Earn program, kde dovolujete Crypto.com půjčovat vaše prostředky a dělit se o výnos z úroků.

Podle článků, co jsem o Crypto.com četl, jde o zajímavou věc, kterou si i kryptoměnoví nadšenci pochvalují. Uvidíme. Přinejhorším budu mít to Spotify zadarmo… :)

PS: Nezapomeňte! Kód cttecu4vc7 — pro vás i pro mne 25 USD!

--

--

--

Asi stopadesátý zápisník…

Love podcasts or audiobooks? Learn on the go with our new app.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Martin “adent” Malý

Martin “adent” Malý

Asi stopadesátý zápisník…

More from Medium

[TEDx FCU|TED Circles x iTalk] How to Find Flow?

Top 3 MLPs (By Dividend Yield)

How Do State Management Libraries Apollo vs Redux Development Differ?

The Index Method — Imperium