Spouštěč víry

Martin “adent” Malý
5 min readJan 5, 2020

Pana Casamitjanu vyhodili z práce. Pracoval u neziskové organizace, která se zabývá ochranou zvířat před krutými sporty. Podle jeho verze proto, že upozornil na to, že organizace investuje peníze do firem, které dělají pokusy na zvířatech. Organizace to odmítla a pana Casamitjanu propustila. Tomu se to nelíbí, tak se chce soudit…

U soudu to hodlá hrát na diskriminaci: prý byl diskriminován na základě své víry! Tou vírou je, prosím pěkně, “etické veganství”.

Má to jen drobný háček: Ve Spojeném království totiž veganství není považováno za “náboženství či víru”, což je faktor, stejně jako rasa, pohlaví a další, které chrání zákon proti diskriminaci. A tak se snaží změnit zákon tak, aby bylo veganství zařazeno mezi “víru” — ne náboženskou, ale “filosofickou”. Čímž by požívalo ochrany jako víra náboženská a nikdo by nesměl vegana diskriminovat proto, že je vegan.

Já jsem docela pro. Ne že by mi byli vegani nějak sympatičtí, to rozhodně ne. Zejména jejich oznamovací povinnost je dost únavná. Chápu, že pro ně je to sui generis druh řehole, ale když se v diskusi o vhodných carvingových lyžích najednou od jednoho diskutujícího dozvíte, že je vegan, trochu vás to zarazí.

Ale až na tu oznamovací povinnost je mi to jedno. Zastávám názor, že to je věc každého, pokud si to zvolí. Vadí mi extrémy, třeba dělat vegany z psů nebo z malých dětí, ale jinak: de gustibus… Dokonce jsem se naučil ignorovat i veganské evangelisty a veganské svaté bojovníky, tedy lidi, kteří by rádi, aby i ostatní byli vegani, popřípadě kteří by rádi nevegany vymýtili.

Proč ne, je to životní filosofie, nějaký postoj, ať je to pro účely ochrany před diskriminací klidně de iure “víra”. Nikdo by neměl někoho diskriminovat proto, že je katolík, žena, těhotná žena, nežena, delfín, černoch, běloch, Korejec, že se sexuálně stýká s muži, se ženami, s trdelníkem, že spí zavěšený v popruhu hlavou dolů, že jí bůček, nebo že nejí bůček, nebo proto, že věří na plochou Zemi…

Zcela vážně! Ta snaha by se neměla zastavit u veganství. Měla by hezky rovnoměrně pokrýt každou věc, byť sebeblbější, ve kterou lidé věří a kterou uznávají.

Plochá Země? No jistě! Nikdo přeci nemůže odmítnout žadatele o práci jen kvůli tomu, že žadatel věří, že je Země plochá. Že to cosi vypovídá o jeho schopnosti kritického myšlení, které se na dané pracovní pozici požaduje? To s tím přeci nesouvisí — jde o víru, a víra je věc, která stojí mimo kritické myšlení a rozumové poznání.

Nebo víra ve škodlivost očkování. Proč by antivaxx nemělo být zařazené na seznam “filosofických věr”? Splňuje to všechny aspekty filosofické víry, je to myšlenkový a hodnotový systém, který reálně ovlivňuje životy množství lidí, je to názor vnitřně koherentní, ti lidé ho berou vážně, jsou o něm přesvědčeni, je to pro ně důležité… Věda a praxe sice tvrdí, že to je chujovina jak vrata, ale víra není otázka poznání, jak známo. Takže co? Spory rodičů se školkami by se tím krásně vyřešily, rodiče by měli v rukou argument “diskriminujete nás a naše děti kvůli víře”, a bylo by!

Photo by CDC on Unsplash

Homeopatika? Stejný případ. Výroba, užívání, doporučování a distribuce homeopatik bude zařazena mezi záležitosti filosofické víry. Fyzikové přestanou se svými argumenty o tom, že ačkoli molekuly a atomy mají cosi, co se dá nazvat “vibrace”, tak tyto vibrace třesení nádobou neovlivní, stejně jako třískání kladivem do olova nerozbíjí jeho atomy. Je to totiž jedno. Příznivci homeopatie totiž nedělají nějaké vědecky podložené věci, oni mají rituál, spojený s vírou — něco jako “přijímání Oscillococcina”, jen se u toho nemusí poklekávat.

Pití průmyslových čističů a desinfekcí jakbysmet. Klidně jim dál říkejte, že to je pitomost, ale nesmíte je kvůli tomu diskriminovat.

Nerad bych, aby někdo snad měl dojem, že srovnávám pití CDS2 s jedením veganské stravy, to vůbec ne. Jen souhlasím s panem Casamitjanem, že by to neměl být důvod k tomu, aby vás někdo, dejme tomu, vyhodil z práce.

Pokud budete šikovní, jistě si najdete nějakou filosofickou víru, kterou zastáváte a která byla příčinou vašeho vyhození. Oficiální důvod (“nadbytečnost”) i ten neoficiální, opravdový (líný neschopný kretén) bude rázem pasé, když dokážete, že vás vyhodili za to, že věříte v tajnou nacistickou základnu na odvrácené straně Měsíce. Co na tom, že jste se o tom v práci nikdy nikomu nezmínili — ať to dokážou!

Photo by annie bolin on Unsplash

Klidně ať je do kategorie “filosofická víra” započítaná každá kravina, která dokáže vytočit nějakého akcentovaného jedince. Ušetří to všem spoustu energie a sil. Akcentovaní přestanou hledat racionalizace svého rozhodnutí, oponenti se přestanou namáhat s vyvracením, a budeme mít víc času na to, co nás baví a živí.

Ať je třeba klimatická citlivost filosofická víra! A ať to je spravedlivé: když alarmisti, tak i skeptici. Kritizovat Gretu by mělo požívat stejné ochrany a nikdo by za to nikoho neměl nijak diskriminovat. Vidíte? Tak málo stačí! Uznejme obojí jako filosofickou víru, a rázem bude klid a smíření — třeba jako mezi katolíky a protestanty!

Pojďme dál. Co třeba macho šovinismus jako filosofická víra? Tady asi narazíme, co? Ale technicky vzato — je to myšlenkový a hodnotový systém, který reálně ovlivňuje životy množství lidí, je to názor vnitřně koherentní, ti lidé ho berou vážně, jsou o něm přesvědčeni, je to pro ně důležité…

Nebo snad chcete tvrdit, že nějaká víra, třeba veganská, je opravdová, správná, ušlechtilá a zasluhující ochranu před diskriminací, zatímco jiná je škodlivá, hnusná a její nositele je třeba ostrakizovat a poplivat?

Není to tak trochu jako byste si odsouhlasili, že je nepřípustná diskriminace na základě rasy, a pak rozhodovali o tom, jaká rasa zasluhuje ochranu a jaká ne? Nebo jaké pohlaví je třeba nediskriminovat a jaké pohlaví “ani není pohlaví”?

Vždyť by to byla diskriminace!

A to říkám jako člověk, jehož filosofickou vírou je neostentativní flegmatismus…

--

--